עומר השקייה גינון ותאורה בע

קטגוריות

כללי

חיפוש

צור קשר

[הצגת גלרייה]

מרכז מידע

 
השקיה

השקיה

השקיה נכונה ומקצועית היא אחד הגורמים החשובים ביותר לקבלת גן פורח וצימוח רענן.
בגן הנוי יש סוגים שונים של צמחייה, טופוגרפיה משתנה, מצעי גידול שונים, עומק שונה של קרקע באזורים שונים, דרישה לאחידות פיזור קפדנית במדשאות וכן שינויים עונתיים. השקיה נכונה עונה על בעיות הנובעות ממורכבותו של גן הנוי.

לפרטים נוספים
חשיבות הדישון בצמחיה

חשיבות הדישון בצמחיה

דשנים מהווים אמצעי ההזנה היחיד לצמחים בגן.
הדשן מורכב מיסודות הזנה עיקריים - מקרואלמנטים - אותם הצמח צורך בכמויות
גדולות לצורך קיומו:
1) חנקן: לעידוד יצירת עלים ירוקים.
2) זרחן: לזירוז ופיתוח מערכת שורשים, עידוד פריחה ויצירת פירות.
3) אשלגן: חיזוק עמידות הצמח במזג אוויר קיצוני וכחלק מיצירת הפרי.

הרכבי דשן שונים מכילים גם יסודות הזנה משניים - מיקרואלמנטים - אותם הצמח צורך בכמויות קטנות אך הם חיוניים בעיקר בתהליכי הגדילה והתפתחות של חלקי הצמח השונים: ברזל, אבץ, גפרית ואחרים.

בעבר, השתמשו בהרכבי דשן מסיסיים המתמוססים במים ונקלטים במהירות על ידי מערכת השורשים. הרכבים אלה, מעניקים הזנה מיידית מחד, אך נשטפים לעומק הקרקע מאידך ואינם זמינים לצמח. חיסרון נוסף של ההרכבים הנ"ל הינו בצימוח מהיר ולא רצוי לצמח.

בעשור האחרון, פותחו דשנים מתקדמים בשחרור מבוקר, שחלקם אף מיוצרים בישראל.דשנים אלה יכולים להזין את הצמח לאורך 4- 8 חודשים בצורה אחידה ומתמשכת. השחרור מתבצע בהתאם לתנאי הסביבה - לחות וטמפרטורות - ומותאמים להתנהגות הצמח.

בנוסף, שימוש בדשן מבוקרמקטין בצורה משמעותית את שטיפת הדשנים לעומק הקרקע ומגדילאת קליטת חומרי ההזנה דרך השורשים.

לפרטים נוספים
הדברה ודישון

הדברה ודישון

הדברה ודישון הינם שני תחומים מאוד חשובים לשמירתה של גינה ירוקה, פורחת ומשגשגת, הן כשמדובר בגינה הפרטית והן כשמדובר בגינון המוניציפאלי. חברת עֹמר עונה לכל צורך ודרישה הבאים לידי ביטוי בשני תחומים אלה.
 


 

לפרטים נוספים
שיזרוע חורפי

שיזרוע חורפי

סוגי וזני הדשא הגדלים בארץ שייכים לאזורי אקלים חם, ולכן הם מאבדים את הצבע הירוק במהלך החורף. חלקם שומר על הצבע הירוק טוב מזנים אחרים באזורי אקלים שונים, אך באזורי ההר ככל שיורדות הטמפ' עמידותם בחורף יורדת. מדשאות אשר עקב שימוש רב סובלות משחיקה, יעברו את עונת החורף פחות טוב.
עֹמרגאה להציע לך תערובת של זרעיRYEGRASS (שיפון בעברית) – זן רב שנתי, לשזרוע גינת ביתך, וזאת כדי שתוכל ליהנות מדשא ירוק כל השנה ללא קשר לאזור מגוריך או לזן הדשא בגינתך. זרעי הדשא אשרניתן למצוא בעֹמרהינם פרי תוכנית הטיפוח של חברתPICKSEEDארה"ב, חברת זרעי הדשא המובילה בעולם. הזרעים עוברים בהגיעם לארץ בדיקות קפדניות של שירותי הגה"צ לניקיון ממחלות ועשבי בר ולאחוזי נביטה גבוהים (מעל 95%).
ניתן להשיג את הזרעים באריזות קטנות (750 גרם ל 40-50 מ"ר) המיועדות לגינה הביתית, ובשקים גדולים (22.7 ק"ג) המיועדים למגרשי כדורגל, גינות גדולות במיוחד, או לגננים.
 
לפרטים נוספים
תאורת גן

תאורת גן

מאז המצאת נורת החשמל ועד ימינו אלה, התחוללו מספר לא מבוטל של מהפכות בתחום התאורה בכלל ובתאורת-הגן בפרט. תומס אדיסון לא היה מאמין כי נורת החשמל שהמציא כדי להאיר סביבה חשוכה בלבד, כבר מזמן אינה משמשת רק למטרה זו. התאורה בימינו הינה סוג של מיצב, ביטוי אומנותי, יצירת אוירה ולעיתים אף הקניית אשליה.

 

כיום זה כבר ברור לחלוטין שמי שלא מבין כך את תחום התאורה, אינו מעודכן בהתפתחויות העצומות שהתחוללו ושינו את עולם התאורה, במובן הרחב של המילה.

 

בעֹמר, זיהינו את ההתפתחויות והמגמות החדשות כבר לפני למעלה מ-20 שנה והחלטנו להציגן בישראל. לא עוד להאיר סתם את חלל האוויר בגן, לא עוד להציף את הגן באור בוהק, לא עוד לסנוור את עיני המתבוננים. לעקור מן השורה את כל ההרגלים הקלוקלים שהושרשו במשך השנים ואשר נבעו מחוסר מודעות והבנה.

 

וכך, עֹמרהייתה הראשונה לשנות את תחום תאורת-הגן בישראל. מהר מאוד הבנו כי את דגל תאורת-הגן המקצועית והנכונה, צריכים לשאת בגאון "נושאי הדגל" של עיצוב הגן, הלא הם מתכנני הגנים והגננים.

 

בשנים האחרונות עוברת תעשיית התאורה בכלל ותאורת הגן בפרט, מהפכה משמעותית נוספת, עם חדירת הלד לתחומה. התפתחות טכנולוגית של רכיב הלד, ב-4 השנים האחרונות במיוחד - עתידה לשנות את התאורה בעולם כולו וכמובן גם בישראל.

 

עֹמר מייבאת ומשווקת עשרות רבות של גופי תאורה לגן, התואמים את תפיסת התאורה המודרנית.

 

ולבסוף 2 עצות לנו אליך:

- כמעצב/ת ומבצע/ת גנים, תן/י דרור לכל חלומות העיצוב שטמונים בך. זכרו!זכרו!... עם תאורת גן, השמיים הם הגבול.

- ועצה שנייה - טובים השניים מן האחד. אם יש לך התלבטויות כלשהן בנושא תאורת-הגן, אל תהסס/י להיעזר באנשי עֹמר שצברו ניסיון רב.

 

 

 

לפרטים נוספים
תאורת גן - טיפים על רגל אחת

תאורת גן - טיפים על רגל אחת

חשיבות אפקט התאורה ומניעת סינוור

אפקט האור חשוב יותר מתצורת גוף התאורה עצמו. מומלץ להצניע את מקור האור כמה שניתן, כדי למנוע סינוור.יש למקם את גוף התאורה כך שזווית ההארה תהא מחוץ לקווי העין של המבקרים בגן.

 

הפחות – שווה יותר

תאורת גן לא נועדה להאיר את חלל האוויר בגן, אלא את הגן עצמו על מרכיביו. יש לבחור ולהתאים בקפידה את גופי התאורה, את עוצמות ההארה ואת זוויות ההארה לאובייקט המיועד להארה. (ראה/י להלן "עוצמות וזוויות הארה")
יש לבחור את עוצמות האור על דרך ההמעטה, גינה מוארת מדי – תהא בוהקת ומסנוורת.
לפרטים נוספים
לד - על קצה המזלג

לד - על קצה המזלג

LED - הוא ראשי תיבות של Light Emitting Diode – דיודה פולטת אור. מדובר
ברכיב תאורה קטנטן הבנוי מחומר מוליך למחצה, שפולט אור כאשר עובר בו זרם חשמלי נמוך מאוד.

 

אנו נוהגים לעשות הבחנה בין רכיב הלד, נורת הלד ומנורת הלד.

- רכיב הלד, שיכונה להלן "רכיב האור", הוא שאחראי ליצירתו של אור הלד.
- נורת הלד, תכיל רכיב אור, אחד או יותר, בהספקים שונים ובמתחים שונים ותהא בנויה כך שתוכל להחליף כל נורה אחרת דומה בגופי תאורה קיימים, המתאימה להארה עם נורת לד.
- מנורת הלד, הינה מנורה שתוכננה ויוצרה כגוף תאורה לדי, המכיל רכיב אור, אחד או יותר,בהספקים שונים ובמתחים שונים ולעיתים עם דרייבר פנימי, כפי שידווח להלן.

רכיב הלד, מבטן היווצרו, הינו רכיב DC (זרם ישיר). בתכנון של מערכת תאורה מבוססת לד יש לקחת בחשבון התאמה נכונה של דרייבר / ספק כח (לפי הצורך). ישנם יצרנים המייצרים גופי תאורת לד עם דרייבר מובנה בכל גוף.

 

הלד הינו בעל נצילות אורית גבוהה. כתוצאה מכך החיסכון בחשמל מסתכם ב- 75-80% מצריכת החשמל אשר בתאורת הליבון הנפוצה.
הנצילות האורית של הלד היא 50-65 לומן ל-1 וואט, לעומת הנצילות האורית של נורת הליבון שהיא 8-15 לומן ל-1 וואט.

אך לא רק זה החיסכון:

-
אורך חיי הלד הוא עד פי 10 מאורך חיי נורות ההלוגן והליבון.
- ספקי הכח זולים מהשנאים הנפוצים בתאורת ההלוגן במתח נמוך.
- קווי ההולכה, קרי הכבלים, זולים יותר משמעותית מאחר והספקי החשמל נמוכים יותר.

מרכיבי החיסכון הנ"ל, מאזנים משהו, את עלות ההשקעה הראשונית בגופי תאורת הלד.

 

בהתקנת נורות לד במערכת קיימת של תאורת גן במתח נמוך 12V/AC, יש לוודא כי נורות אלה תואמות את המתח של 12V/AC. בהתקנת מנורות לד במערכת קיימת של תאורת גן במתח נמוך 12V/AC יש לוודא כי מנורות הלד מומרות בגוף עצמו ל-12V/AC. חברת KICHLER, אותה אנו מייצגים בישראל, ממירה במקור את כל גופי תאורת הלד המיוצרים על ידה מסביבת DC לסביבת 12V/AC, כדי שאלה יוכלו להיות מותקנים במערכות תאורת הגן 12V/AC הנפוצות.

 

כדי שיוקל לחשב את הספק השנאי, במערכות תאורת לד 12V/AC, ובהיעדר נתון אחר, יש לתכנן לפי כלל אצבע של הכפלת סך הספק המנורות ב-2. תאורת הלד מקטינה את גודל השנאים במערכות תאורת 12V/AC חדשות בעשרות אחוזים.
עוד כלל אצבע ניתן כאן להקלת העוסקים במלאכת התאורה בגן:
את נתון ההספק (וואטים) בתאורת הלד יש להכפיל ב-5 כדי לדעת לכוונו – פחות או יותר – לעוצמת תאורת ההלוגן המוכרת לכולנו. כלל זה, הינו כלל אצבע בלבד ואינו בא במקום הצורך למדוד ולדעת את אפקט האור במדדי אור ידועים כמו LUMAN או LUX. כי זאת עלינו לדעת: הספק בוואטים הינו נתון אנרגטי ולא נתון המבטא עוצמת אור מדויקת.

 

לקוח/ה יקר/ה,

תאורת הלד מחייבת אותנו להבין כי הלד משנה במשהו את הנהוג והמקובל בתאורת הגן. עלינו להפנים ולאמץ את הכללים הרלוונטיים לתאורה זו. בעֹמר תוכל/י לקבל את כל הידע הנדרש לך ליישומי לד באשר הם.

 

 

לפרטים נוספים